Vuoden 2015 alussa tuli voimaan uusi yhdenvertaisuuslaki…
Uusi yhdenvertaisuuslaki
Vuoden 2015 alussa tuli voimaan uusi yhdenvertaisuuslaki, joka parantaa syrjityksi tulleiden oikeussuojaa ja laajentaa työnantajien velvollisuutta edistää yhdenvertaisuutta.
Mitä tämä tarkoittaa työnantajalle
Jokaisen yli 30 henkilöä työllistävän yrityksen on tehtävä suunnitelma tarvittavista toimenpiteistä yhdenvertaisuuden edistämiseksi. Edistämistoimia ja niiden vaikuttavuutta on käsiteltävä henkilöstön tai heidän edustajiensa kanssa. Suunnitelma pitää olla valmiina vuoden 2016 lopussa.
Suunnitelman voi tehdä omana itsenäisenä suunnitelmanaan tai osana jotakin muuta laissa säädettyä suunnitelmaa (esim. tasa-arvosuunnitelmaa).
Miten voimme auttaa
Autamme sinua suunnitelman tekemisessä. Teemme kanssasi erillisen suunnitelman tai yhdistämme sen jo olemassa olevaan suunnitelmaasi.